MONROE, Ga. — The Walton County Board of Education approved the following personnel actions Tuesday in their August meeting.

Release of personnel

Contracted: Jessica Johnson, Walnut Grove High School, teacher, resignation.

Non-contracted: Shundra Allen, transportation, bus driver, resignation; Barbara Atha, Bay Creek Elementary School, food service worker, retirement; Lanell Bowen, Monroe Elementary School, food service worker, resignation; Teresa Brown, Loganville Elementary School, paraprofessional, resignation (Aug. 6); Jamika Byrd, Youth Middle School, food service worker, resignation; Amanda Cole, Youth Middle, paraprofessional, resignation; Angela Cronic, transportation, bus driver, resignation; Tiffany Green, Bay Creek Elementary, paraprofessional, resignation; Elizabeth Heidel, Harmony Elementary School, food service worker, resignation; Shelia Little, Monroe Area High School, food service worker, resignation; Deborah D. Lowe, transportation, bus driver, retirement; Glenda Moon, transportation, bus driver, retirement; Linda Moon, Loganville High School, food service worker, resignation; James R. Parker, annex, maintenance, resignation; Peggy Partain, transportation, bus monitor, resignation; Patti Pittman, Walnut Grove Elementary School, paraprofessional, resignation; Adrian Rowe, Walnut Grove Elementary, special education paraprofessional, resignation; Yvette Thomas, Walnut Grove Elementary, school bookkeeper, resignation; Samantha Wolf, transportation, bus monitor, termination; Danny Yancey, transportation, bus driver, resignation.

Election of personnel

Contracted: Amy Brown, Carver Middle School, Shelley Hight, Atha Road Middle School, Terri Pettigrew, Youth Elementary School, Justin Satterfield, Youth Elementary, Sandy Stephens, Youth Middle School, and Dina Wolf, Loganville High, all teachers.

Non-contracted: Katrina Adams, Board of Education, human resources coordinator; Tara Blalock, Loganville Elementary, paraprofessional; Teresa Brown, Loganville Elementary, paraprofessional; Anne Cruikshank, substitute teacher; Michael Dresselhaus, Bay Creek Elementary, paraprofessional; Janison Ford, substitute teacher; Jacque Foster, substitute teacher; Jackie Goodwin, transportation, substitute bus monitor; Tiffany Green, substitute teacher; Kelsee Lafontaine, Walnut Grove Elementary, bookkeeper; Connie Malcom, substitute teacher; Sarah McClendon, Bay Creek Elementary, paraprofessional; Jennifer Morris, Sharon Elementary School, special education paraprofessional; Danielle Parks, Walnut Grove High, paraprofessional; Milton Rose, Sharon Elementary, custodian; Renee Schieman, Bay Creek Elementary, paraprofessional; Dawn Sikes, substitute teacher; Nicole Smith, substitute teacher; Tabitha Sweat, Bay Creek Elementary, paraprofessional; Britni Thigpen, Youth Middle, receptionist; Polly Walker, Youth Middle, food service worker; Annette Warren, annex, custodian.

Transfer of personnel

Contracted: Caitlin Askins, from teacher, Loganville Middle School, to teacher, Loganville Elementary; Lori Townley, from teacher, Youth Middle, to teacher, Loganville Middle.

Non-contracted: Christy Coble, from substitute bus driver, transportation, to bus driver, transportation; Tina Gillespie, from substitute bus driver, transportation, to bus driver, transportation; Sue Hagaman, from substitute bus monitor, transportation, to bus monitor, transportation; Donna Hawk, from family engagement specialist, Board of Education, to family engagement specialist, Walker Park Elementary; Amanda Kurtz, from bus monitor, transportation, to bus driver, transportation; Victoria Lopez, from substitute bus driver, transportation, to bus driver, transportation; Leah Reppert, from paraprofessional, Walnut Grove High, to receptionist, Walker Park Elementary; Rosa Steele, from substitute bus driver, transportation, to bus driver, transportation; Leslie Swope, from Early Childhood Education paraprofessional, Loganville High, to ECE paraprofessional, Walnut Grove High; Jennifer Taylor, from substitute bus driver, transportation, to bus driver, transportation; Patricia Winfrey, from bus driver, transportation, to bus monitor, transportation.

Extracurricular

Rodney Born, Loganville High, assistant boys track and softball (unfunded); Karen Byrd, Youth Middle, academic team; John Cooksey, Carver Middle, head football; Tally Cown, Carver Middle, cheerleading (spirit only), football and basketball; Stephanie Davis, Loganville Middle, cheerleading (unfunded); Cal Durham, Carver Middle, basketball (girls); Jacob Farmer, Youth Middle, football and basketball (community coaches); Tim Farmer, Youth Middle, football (community coaches); Andrew Johnson, Monroe Area High, assistant football; Jake Lackey, Youth Middle, football (community coaches); Patrick Loughran, Loganville Middle, assistant football; David McCollum, Youth Middle, assistant football; Danielle McNish, Youth Middle, yearbook; Joey Monell, Loganville Middle, head girls track; Robert Plourde, Youth Middle, assistant basketball; Richard Pullara, Youth Middle, football (community coaches); Brandon Priest, Monroe Area High, assistant football; Kevin Reach, Monroe Area, head football; Jonathan Sink, Carver Middle, head softball.

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.